Yapay zeka ile oluşturulan müstehcen kareleri 27 milyon kez görüntülendi! İsmi aratılamadı

Son dönemde Amerikan futbol yıldızı Travis Kelce ile aşkıyla gündemden düşmeyen dünyaca ünlü şarkıcı Taylor Swift’in yapay zeka ile yapılan müstehcen fotoğrafları, kısa sürede tüm sosyal medyaya yayıldı. Şarkıcının sahte fotoğrafları, milyonlarca kez görüntülendi.

Kısa sürede platformdan kaldırılan fotoğraflarla ilgili Swift ve ekibinden resmi bir açıklama gelmese de, şarkıcıya yakın kaynaklar ünlü ismin bu konuda yasal işlem başlatmayı düşündüğünü söyledi.

“YAYINLANMASINA İZİN VERİLMESİ BİLE ŞOKE EDİCİ”

İsmi paylaşılmayan kaynağın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

Yasal işlem yapılıp yapılmayacağına karar verme aşmasında, ancak açık olan bir şey var: Yapay zeka tarafından üretilen bu sahte görüntüler taciz edici, saldırgan, istismar edici ve Taylor’ın rızası ve/veya bilgisi olmadan yapıldı. Bunları paylaşan X (Twitter) hesabı artık mevcut değil. Sosyal medya platformunun bunların yayınlanmasına izin vermesi bile şoke edici. Bu görüntüler bulundukları her yerden kaldırılmalı ve hiç kimse tarafından tekrar paylaşılmamalı. Taylor’ın aile ve arkadaş çevresi çok öfkeli, tabii ki hayranları da öyle. Buna hakları var ve her kadın da öyle olmalılar. Bu yaşanan şeyi önlemek için yasalar çıkarılmalı ve kanunlar yürürlüğe konulmalıdır.

“ENDİŞE VERİCİ”

Şarkıcının sahte görüntülerinin yayılması sosyal medyada tepkilere neden oldu. Tepkilerin ardından Beyaz Saray Basın Sözcüsü Karine Jean-Pierre, durumun endişe verici olduğunu ve ABD yönetiminin yasal önlem yoluyla çözüm bulma çalışmaları içerisinde olduğunu belirtti.

Yaşananların ardından, şarkıcının X’te bulunmasının da mümkün olmadığı ortaya çıktı. Platform, tüm ‘Taylor Swift’ aramalarını durdurdu. Müstehcen fotoğrafları geçtiğimiz çarşamba günü yayınlanan ve 19 saat içinde 27 milyon kez görüntülenen ünlü ismin adını aratan sosyal medya kullanıcıları, hata mesajıyla karşılaştı.

SORUN GİDERİLDİ

X’in operasyon lideri Joe Benarroch, bu durumun geçici olduğunu ve güvenlik amacıyla yapıldığını söyledikten kısa süre sonra, sorun giderildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx