Temizlik Listesi: Neler Dezenfekte Edilmeli?

Sıcak Noktalar Nasıl Tanımlanır?

Ayrıca neden bir yöntemi veya diğerini seçeceğinizi bilmek de yardımcı olur . Tek başına temizlik kir ve tozdan kurtulacak ve yüzeydeki mikrop sayısını azaltacaktır. Dezenfeksiyon bir adım daha ileri gider: Zararlı virüs ve bakterilerden tamamen kurtulur. Hasta bir kişi evde olduğunda veya birinin bağışıklık sistemi zayıfsa veya başka bir şekilde hastalanmaya yatkınsa bu çok önemlidir. Kimyasallar veya güçlü ağartıcı solüsyonları gerektirir.

Örneğin, evinizde çok fazla kullanılmayan veya dokunulmayan eşyalar (örneğin, yüksek alanlar ve uzak yüzeyler) gözle görülür şekilde kirlendiklerinde temizlenmelidir. Örneğin tavan vantilatörlerinin, halıların ve halıların tozunu almalı, pencere pervazlarını ve döşeme tahtalarını gerektiği kadar sabun ve suyla silmelisiniz. Bu eşyaların her temizlenişinde dezenfeksiyona ihtiyacı yoktur.

Ancak Chicago’daki Rush Üniversitesi Tıp Merkezi’nde sertifikalı enfeksiyon önleme uzmanı ve yüksek sonuçlar doğurabilecek bulaşıcı hastalıklar lideri Alexandra Seguin, ne kadar derine inmeniz gerektiğine bakılmaksızın, önce temizliğin önemli olduğunu söylüyor. Bu şekilde, öncelikle kirletici maddelerin çoğundan kurtulursunuz, böylece dezenfeksiyon işleminiz asıl ayrıntıya iner.

Çok Temas Edilen Yüzeyler
Dezenfeksiyon sadece birisi hasta olduğunda yapılmaz. Seguin, “Genel kural olarak, zararlı bakterilerin, virüslerin ve diğer mikropların yayılmasını azaltmak için çok dokunulan yüzeyler düzenli olarak temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir” diyor. Örneğin kapı kolları, ışık anahtarları ve sık kullanılan diğer noktalar mikrobiyal kirlenmeye yatkındır.

Diğer yüksek temas yüzeyleri şunları içerir:

Mutfak ve banyo tezgahları
Sifon kolları dahil tuvaletler
Lavabolar
Kesme tahtaları, çöp kutusu kapakları ve – belki de şaşırtıcı bir şekilde – baharat kapları gibi yemek hazırlığında kullanılan öğeler

Doğru Ürünlere Ulaşın
Peki temizlemek ve dezenfekte etmek için en iyi temizlik ürünü veya yöntemi nedir? Yine buna bağlı.
İşte bir ipucu:

Saguin, “Tezgah ve zemin gibi sert yüzeylerin temizliğinde sabun ve su ilk adım olacaktır ve bunu kimyasal dezenfeksiyon takip etmelidir” diyor. “Sabun ve suyla yıkamak yüzeydeki kir, toz ve bazı mikropların temizlenmesine yardımcı olacaktır ancak zararlı virüsleri veya bakterileri tamamen ortadan kaldırmayacaktır.”
Öncelikle üzerinde çalıştığınız yüzey veya alan için doğru dezenfektanı seçmek için üreticinin talimatlarını okuyun. Bazı ürünler evin her alanında iyi çalışmaz. Bilgi ayrıca, en iyi şekilde çalışması için ürünü yüzeyde ne kadar süre bırakmanız gerektiğini de söyleyecektir.

Doğru Araçları Seçin
İş için en iyi ürün gibi, en iyi araç veya yaklaşım da neyi temizlemek ve dezenfekte etmek istediğinize ve bunun nerede olduğuna bağlıdır.
Ciddi kirlerle uğraşıyorsanız, bu iş için ayırdığınız fırça veya temizleyici gibi aşındırıcı bir şeye ihtiyacınız olacaktır. Yüzey çok kirli değilse ve herhangi bir fırçalama yapmanıza gerek yoksa, sünger veya el bezi gibi çok amaçlı bir alet yerine kağıt havlu veya tek kullanımlık mendil kullanın.
Seguin, eğer o süngeri, el bezini ya da herhangi bir temizlik yardımcısını tekrar kullanırsanız, onu hem kullandıktan sonra hem de tekrar kullanmadan önce temizleyip dezenfekte etmenin çok önemli olduğunu söylüyor.

Peki ya Mendiller?
Mağazada gördüğünüz birçok antibakteriyel mendil, ev dezenfeksiyonunda işe yarar. Ancak Seguin, bunun kayıtlı bir ev tipi dezenfektan olduğundan hem de dezenfekte ettiğiniz yüzeyde veya eşyada kullanıma uygun olduğundan emin olun, diyor.

Birisi Hasta Olduğunda
Evinizde biri hastalandığında dezenfeksiyonu artırmanız gerekecek. Yine trafiğin yoğun olduğu alanlara odaklanacaksınız ancak hastalığın bulaşma riskini azaltmak için daha sık dezenfekte edeceksiniz.

Temizlik ve dezenfeksiyonun düzenli aralıklarla yapılması gerekirken, özellikle birisi hastaysa, en temel temizliğin yerini hiçbir şey tutamaz: eller. Seguin, “Unutmayın, sabun ve suyla etkili el yıkamanın, kişiden çevreye ve kişiden çevreye viral bulaşma riskini azaltmanın en iyi yolu olduğunu unutmayın” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx