Karadeniz’de savaş şiddetlendi…  Ukrayna: Rus komutan öldürüldü

Ukrayna ve Rusya arasındaki savaş geçen haziran ayında Kiev yönetiminin başlattığı karşı saldırının beklenenden yavaş ilerlemesi sonucu belli bölgelerde sıkışmış gibi görünürken, son dönemde Karadeniz’deki çatışmalar şiddetlenmiş durumda. Rusya’nın özellikle Odessa çevresindeki liman altyapılarına yönelik saldırıları aralıklarla devam ederken, Ukrayna ise Rusya’nın Kırım’daki donanma filosu komutanının öldürüldüğünü iddia etti.

TOPLANTIDA VURDULAR

Ukrayna Özel Kuvvetleri dün sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, geçen cuma günü Rusya’nın Karadeniz filosunun Kırım’daki karargâhına yapılan füze saldırısı sonucunda Rus filo komutanı Amiral Viktor Sokolov’un öldürüldüğünü iddia etti. Açıklamada, saldırı esnasında Moskova’nın deniz kuvvetleri yetkililerinin toplantı halinde olduğu iddia edilirken, Sokolov haricinde 33 subayın daha öldüğü ve 105 kişinin ise yaralandığı belirtildi. Çeşitli uydu görüntülerinde karargâhın büyük hasar aldığı görülürken, İngiliz medyasında saldırının İngiliz-Fransız yapımı uzun menzilli Storm Shadow (Fırtına Gölgesi) füzelerinin kullandığı öne sürüldü. Karadeniz’deki liman kenti Sivastopol’da bulunan filo, Rusya’nın en iyi donanması olarak görülüyor.

Viktor Sokolov

MOSKOVA’DAN MİSİLLEME

Dün ise Rus güçleri Ukrayna genelinde hava ve topçu saldırıları düzenledi. Rus güçleri Odessa, Herson, Zaporojye ve Donetsk bölgelerini hedef aldı. Ukrayna Güney Savunma Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, Rusya’nın gece saatlerinde düzenlediği saldırıda, Odessa bölgesinde liman altyapısı ve tahıl depolama tesislerinin hasar gördüğü bildirildi. Odessa’da 2, Herson ve Donetsk bölgesine yönelik Rus saldırılarında da toplam 5 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

ABRAMS TANKLARI UKRAYNA’DA

Dün sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ABD yapımı Abrams tanklarının Ukrayna’ya ulaştığını açıkladı. Zelenski, ABD’den kaç tank geldiği ve bunların cepheye ne zaman sevk edileceğiyle ilgili bir ayrıntı paylaşmadı. Wasghinton yönetimi bu yılın başlarında Kiev’e 31 adet Abrams tankı tedarik etme sözü vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx