Alper Gezeravcı Uluslararası Uzay İstasyonu’na giriş yaptı: İlk mesajında şehitlerimizi unutmadı

Yaklaşık 36 saat süren uzay yolculuğunun ardından ilk Türk astronot Alper Gezeravcı’nın yer aldığı uzay aracı TSİ 13.42’te Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) kenetlendi. Tüm işlemlerin tamamlanmasıyla Axiom-3 (Ax-3) ekibi istasyona giriş yaptı.

Alper Gezeravcı dahil 4 astronotun yer aldığı AX-3 ekibi için İstasyon’da karşılama töreni düzenlendi.

Axiom-3 ekibi, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) uzay görevine 27 Eylül’de başlayan

“Expedition 70” astronotları ve kozmonotları

tarafından sevinçle karşılandı.

    “Expedition 70” Rus, ABD’li, Japon ve Danimarkalı 7 astronottan oluşuyor.

Axiom Space, aralarında Türkiye’nin ilk astronotu Gezeravcı’nın da bulunduğu Ax-3 ekibi için hazırlanan karşılama törenini canlı olarak yayınladı.

Uzay İstasyonu’ndan ilk mesaj

Gezeravcı karşılama töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Çok teşekkür ederim. Öncelikle yedi kişilik keşif ekibine gösterdiğiniz nazik misafirperverlik için teşekkür etmek istiyorum. Aslında bizi kapıda bekliyorlardı. Bu bizim için çok güzel ve nazik bir karşılamaydı. Son 8 aylık eğitim döneminde buraya gelebilmemiz için gösterdikleri büyük çaba için herkese ve UUİ’ye güvenli bir şekilde seyahat edebilmemiz için katkı sağlayan tüm meslektaşlarımıza teşekkür ediyorum. Türkiye olarak tarihimizde bir ilke adım atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ve buradaki bilim ve araştırma çalışmalarına katkıda bulunmak için sabırsızlanıyoruz.”

Şehitlerimizi unutmadı

Uzay istasyonundan Türkçe de seslenen Gezeravcı,

“Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak bizlere emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, bu vatan için canını veren tüm şehitlerimize, buraya adım atmamızı sağlayan güçlü iradesiyle devletimize ve milletimize şükranlarımı sunuyorum. İstikbal göklerdedir.”

dedi.

    Karşılama töreninde ekibe, Uluslararası Astronot Sembolizm Rozeti takdim edildi.

Expedition 70 ekibinden ilk olarak söz alan astronot Andreas Mogensen, uzay istasyonunda görev yapan çeşitli milletlerden astronotların sayısının arttığına işaret ederek

“Önümüzdeki iki hafta boyunca uzay istasyonunda yoğun bir çalışma dönemi geçirmeyi dört gözle bekliyoruz”

dedi.
Ax-3 misyon lideri Michael Lopez-Alegria ise UUİ’de temsil edilen pek çok milletten insan olmasına ilişkin,

“Bu durum, UUİ’yi yalnızca diğer uluslara değil, aynı zamanda bireylere ve araştırmacılara da açmak için yapmaya çalıştığımız şeyin gerçekten sembolik bir göstergesi”

değerlendirmesini yaptı.

Lopez-Alegria, “Sanırım Dragon’da ihtiyacımız olduğunu düşündüğümüzden birkaç saat daha fazla zaman geçirdik ama sorun yoktu.” diye konuştu.

Misyonun üyelerinden Marcus Wandt da yaklaşık 36 saat süren Dünya etrafındaki uzay yolculuğunun oldukça şaşırtıcı ve garip olduğunu belirterek misyonda farklı milletlerden insanlarla birlikte çalışmanın önemine dikkati çekti.

Wandt, “UUİ’ye varmak ve dünyanın dört bir yanındaki pek çok farklı kültürden ve yerden gelen insanlarla uzayda tanışmak… Bu, bana gelecek hakkında güçlü hisler veren harika bir şey” ifadelerini kullandı.

Misyon üyesi Walter Villadei ise kendilerini sıcak karşılayan Expedition 70 ekibine teşekkür ederken ülkesi İtalya’ya minnettarlığını dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx