Rusya vanayı kapadı, doğalgaz fiyatları uçuşa geçti

Avrupa’da spot piyasada doğalgaz fiyatları Rusya’nın Kuzey Akım 1 boru çizgisindeki akışı kesmesinin akabinde yüzde 35 arttı.

Rusya’nın Avrupa’ya gaz akışının büyük kısmını sağladığı Kuzey Akım 1 doğalgaz boru çizgisindeki gazı kesmesinin akabinde Avrupa doğalgaz fiyatlarında büyük sıçraya yaşandı. Uzmanlar güç krizinin bölgedeki büyük ekonomileri sakinliğe itebileceği görüşünde.

Gazprom’un cuma günü geç saatlerde açıkladığı kararla birlikte haftanın birinci gününde Avrupa doğalgazı için gösterge fiyat olan Hollanda merkezli sanal doğalgaz ticaret noktası TTF’de süreç gören en yakın vadeli doğalgazın fiyatı yüzde 35 arttı.

Gazprom’un duyurusundan evvel cuma günü bu fiyat yüzde 12 düşüşle 1000 metreküp başına 2 bin 283,344 Euro’ya kadar gerilemişti. Haber sonrası birinci süreç saatlerinde vadeli kontratlar tekrar 1000 metreküp başına 3 bin 85 Euro düzeyine çıktı.

RUSYA GAZI DURDURDU

Cuma günü Gazprom’dan yapılan yazılı açıklamada, 31 Ağustos’ta bakıma alınan ve yarın tekrar faaliyete geçmesi beklenen Kuzey Akım’daki bir türbinde arızaların tespit edildiği belirtilmişti. Rus şirket arıza nedeniyle akışı durduğunu söylese de açıklamanın G7 ülkelerinin Rus petrolüne fiyat tavanı uygulayacağı haberlerinin akabinde gelmesi dikkat çekti.

Önceki gün G7 ülkeleri Rusya’nın petrol ihracatına bir fiyat sınırlaması düzeneği uygulamayı kabul etmişti. G7 ülkeleri bu atak ile Kremlin’in Ukrayna’daki savaşı finanse etme kabiliyetini azaltmayı ve yükselen güç fiyatları karşısında tüketicileri müdafaayı amaçlıyordu.

KRİTİK TOPLANTI CUMA GÜNÜ

Avrupalı ​​enerji bakanları, bu cuma yapacakları özel bir toplantıda, doğalgaz fiyatlarında üst hudut ve güç türevleri ticaretinin askıya alınması da dahil olmak üzere, elektrik fiyatlarını düşürmeye yönelik radikal teklifleri tartışacak.

Öte yandan Avrupa Birliği, Rusya’dan gelecek bir kesinti ihtimaline hazırlanmak hedefiyle gaz stoklarını artırmaya başlamıştı. Uzmanlar en azından kışın doğacak muhtaçlığın bir kısmını karşılayacak kadar doğalgaz depolandığı görüşünde. Lakin havaların soğuk gitmesi durumunda kış döneminin sonuna hakikat durum berbatlaşabilir.

‘KESİNTİLER GÜNDEME GELEBİLİR’

JPMorgan analistleri mevzu ile ilgili kaleme aldıkları bir notta, “Gaz arzı sıkışıklığı göz önüne alındığında, zarurî olmayan sanayiler için gaz kesintileri gündeme gelebilir” dedi. Goldman Sachs ise tahlilinde Avrupa gaz fiyatlarının Rusya’nın atılımının akabinde ağustos ayında kaydedilen yüksek düzeylere meydan okuyabileceğini belirtti.

Related Posts

Doğalgaz ve elektrikte tarife değişmedi

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) internet sitesinde ekim ayına ilişkin tarife tablosu yayımlandı. Buna göre, BOTAŞ’ın konut …

“Büyük Finansal Çöküş” Ekonomist: Bitcoin ve Bunlardan Alın!

Zengin Baba Yoksul Baba kitabının Robert Kiyosaki, Bitcoin ve değerli metaller üzerinde etkileri olacağını düşündüğü büyük bir finansal çöküş …

Santiment: SHIB ve 4 Altcoin Sosyal Medya Patlaması Yaşıyor!

Geçen haftanın yüklü satışlarının ardından topluluk şimdi XRP, SHIB ve birkaç diğer altcoin ile ilgileniyor. SHIB, XRP ve ADA yüksek ilgiyle …

‘Sosyal konut’ başvurusunda kimlik numarası sınırlaması kalkıyor

Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) inşa edilecek “İlk Evim, İlk İş Yerim” sosyal konut projesine başvurular, 14 Eylül’de gece saatlerinde e …

Elon Musk ve Tesla’dan Önemli Dogecoin Hamlesi!

Tesla “Cyberwhistle”ı piyasaya sürerken Dogecoin (DOGE) sahipleri, Elon Musk’ın arkasında toplanıyor. Çünkü CyberWhistle, yalnızca DOGE ile satın …

Borsa günü rekor düzeyde kapattı

Borsa İstanbul 100 (BIST) endeksi günü yüzde 3,63’lük yükselişle tamamladı. Endeks 127,82 puan artışla 3.649,21 puanla tüm vakitlerin en yüksek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.