‘Mesaj kongresi’ olacak, parti dışından Müşavere Heyeti oluşturulacak

ANKARA – HDP’nin “Çözüm biziz, kelamımız var” sloganıyla gerçekleştireceği 5. Olağan Büyük Kongresi 3 Temmuz’da Ankara Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek. HDP Eş Genel Liderlerinin vazifesine devam etmesi beklenen kongrede Parti Meclisi’nde kapsamlı değişiklik olacak. Ayrıyeten yaklaşık 30 şahıstan oluşan bir Müşavere Konseyi oluşturulacak.

MUTABAKAT KURULUNDAN EŞ LİDERLER İÇİN OY BİRLİĞİ

HDP yetkililerinden alınan bilgiye nazaran eş liderleri belirlemek için oluşturulan Mutabakat Komisyonu’nda oy birliği ile mevcut Eş Liderler Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın devam etmesi görüşü oluştu. İki eş lider da bu talebi kabul etti.

PARTİ MECLİSİ’NDE İKİ PERİYOT KURALI UYGULANACAK

HDP Kongresinde 1050 delege Eş Liderlerin yanı sıra 100 asıl, 50 yedek üyeden oluşan Parti Meclisi ve Merkez Disiplin Şurası ile Uzlaşma Konseyi üyelerini seçmek için oy kullanacak. Parti Tüzüğü’ne nazaran bir üye birebir organa en fazla iki kere seçilebiliyor. Bu kural nedeniyle mevcut Parti Meclisi’nde yaklaşık 20 kişi yer almayacak ya da farklı misyonlara kaydırılacak. Bayan kotası, parti bileşenleri ve bireylerin temsili de dikkate alınarak Parti Meclisi’nde blok listeyle kapsamlı bir değişiklik yapılacak.

KANAAT LİDERLERİ, AYDINLARIN KATILACAĞI İSTİŞARE KONSEYİ OLUŞTURULACAK

HDP Tüzüğüne nazaran seçimle gelen MYK, Parti Meclisi üzere organların yanı sıra parti dışından kanaat liderleri, müellif ve aydınların katılacağı bir İstişare Şurası oluşturmak mümkün. Bir müddettir oluşturulmayan şuraya bu kongrede işlerlik kazandırma kararı verildi. Yaklaşık 30 bireyden oluşan, daha çok parti dışından sürpriz isimlerin yer alacağı Müşavere Heyeti üyelerinin de kongrede ilan edilmesi bekleniyor. Bu şura eş liderlerle vakit zaman toplanarak, çeşitli bahislerde parti siyasetlerini tartışacak, tenkit ve tekliflerde bulunacak.

AK PARTİ, MHP VE YETERLİ PARTİ DAVET EDİLMEDİ

HDP Kongresine yurt içi ve dışından çok sayıda davetli katılacak. Kongre için HDP bileşen partilerinin yanı sıra HDP öncülüğünde oluşturulan 7’li ittifak üyelerine, CHP, DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Saadet Partisi ve sol partilere davetiye gönderildi. Lakin AK Parti, MHP ve UYGUN Parti’ye davetiye gitmedi.

AVRUPA VE ORTADOĞU ÜLKELERİNDEN 100’Ü AŞKIN TEMSİLCİ KONGREYİ İZLEYECEK

Avrupa ve Ortadoğu’dan çok sayıda siyasi parti temsilcisi ve siyasetçinin ortalarında bulunduğu 100’ü aşkın yabancı delegasyon da HDP Kongresine katılacak. Avrupa Parlamentosu kümeleri, Avrupa’daki siyasi partilerden temsilcilerin yer alacağı yabancı delegasyon içinde Mısır, Lübnan, Ürdün, Irak, Suriye’deki çeşitli parti ve kümelerden da iştirak olacak.

MESAJ KONGRESİ OLACAK

Türkiye’nin farklı vilayetlerinden büyük bir iştirakin beklendiği kongre verilen bildiriler açısından kıymet taşıyacak. Eş Liderler Buldan ve Sancar’ın yapacağı konuşmanın partinin 2021 Eylül ayında açıkladığı “Tutum Belgesi” pahasında değer taşıyacağı söz ediliyor. Hem Cumhurbaşkanlığı hem de Meclis seçimlerine dair partinin tavrının bir defa daha kamuoyuna ilan edileceği konuşmalarda muhalefete ve iktidara dönük net bildiriler verilmesi bekleniyor. Kapatma Davası’nın gölgesinde gerçekleşen Kongrede en kıymetli bildirilerden biri partinin iktidar ve muhalefet dışında tanımladığı “3. Yol” olarak tabir edilen ittifak yerine verilecek. İktidara karşı tavrın bir defa daha net olarak söz edileceği kongrede “çözüm” için muhalefete düşen vazifeler ve atması gereken bahadır adımlarla ilgili ihtarlarda bulunulacak. HDP’nin kilit rolüne vurgu yapılacak.

HDP Küme Başkanvekili Saruhan Oluç da kongrede verilecek iletilerin değerine dikkat çekti. Kongre sloganı “Çözüm Biziz, Kelamımız Var” sözünün hem seçimler hem de seçim sonrası için bildiri içerdiğini belirterek “Yeni bir Türkiye’nin inşasında, demokratik bir Türkiye’nin inşasında kendi rolümüzü bir defa daha tanım edeceğiz. Bu açıdan bir “mesaj kongresi” olacak” dedi.

KONGREDE ÇEŞİTLİ MEVZULARDA KARARLAR ALINACAK

Kongrede “Demokrasi ittifakı” olarak nitelendirilen iş birliği süreciyle ilgili amaç, Cumhuriyetin ikinci yüzyılında demokratik Cumhuriyetin kurulması için atılması gereken adımlar, barış ve tecritle ilgili politik tavrı yansıtan kararların da delegelerin onayına sunularak resmi tavra dönüşmesi bekleniyor.

Related Posts

Ezgjan Alioski’den derbi yorumu!

Fenerbahçe’nin Kuzey Makedonyalı futbolcusu Ezgjan Alioski, sarı-lacivertli kulübe şampiyon olmaya geldiğini söyledi. 30 yaşındaki sol kanat …

18 gün önce evlenmişti! Genç Pınar’ın feci ölümü kahretti

Olay, dün öğle saatlerinde Tavas ilçesine bağlı Horasanlı Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, mahallede doğup büyüyen 25 …

Tarım Kredi, takipte borcu olan ortaklarının yapılandırma süresini uzattı

Tarım Krediden yapılan yazılı açıklamada, söz konusu yapılandırmada 31 Aralık 2020 ve daha eski vadeli kredi borçlarının tek seferde ödenmesi …

Mersin’deki belediye operasyonunda yeni gelişme

Edinilen bilgiye göre, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığınca PKK/KCK terör örgütüne yönelik yürütülen soruşturma çerçevesinde örgütün propagandasını …

Son Dakika: Mersin’de şehit polis memuru Sedat Gezer için cenaze merasimi düzenlendi

İki çocuk babası Gezer’in (48) cenazesi, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ndeki süreçlerin akabinde merasimin yapılacağı Vilayet …

Öğrencileri taciz ettiği iddiasıyla yargılanan müdür yardımcısının cezası belli oldu

Olay, 2020 yılı Mart ayında Gerze ilçesi Belören Ortaokulu’nda meydana geldi. İddiaya göre, okul müdür yardımcısı B.D. (57), 12 yaşındaki iki kız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.