Kalp yetersizliği, Türkiye iktisadına 7,1 milyar TL yük getiriyor

Türkiye’de nüfusun yaşlanmasına bağlı olarak kalp yetersizliği sorunu yaşayanların sayısı giderek artıyor. ECONiX Araştırma, “Gerçek Ömür Bilgileri ile Türkiye Düşük Ejeksiyon Fraksiyonlu Kalp Yetersizliği Hastalık Maliyeti” başlığıyla Türkiye’nin farklı vilayetlerindeki 4 merkezden 4 bini aşkın hasta evrakı üzerinden gerçekleştirdiği tahlilin raporunu yayınladı.

Rapor, Türkiye’de kalp yetersizliği meselesinin hem kamu geri ödeme kurumu T.C. Toplumsal Güvenlik Kurumu ve sıhhat hizmet sunumu yapan T.C. Sıhhat Bakanlığına hem de genel olarak iktisada getirdiği maliyet yükü ve işgücü kaybını datalarıyla ortaya koydu. Gerçek hayat datalarına dayanması nedeniyle Türkiye’de bir birinci olarak gösterilen raporda, kalp yetersizliği probleminin yarattığı direkt ve dolaylı ekonomik yük 7,1 milyar TL olarak hesaplandı. Bu rahatsızlığın tetiklediği obezite, diyabet ve böbrek yetmezliği üzere hastalıkların tedavi maliyetlerini yüzde 60 artırdığı belirtildi.

1,6 MİLYON KALP HASTASININ 977 BİN 286’SI MEVT RİSKİ ALTINDA

ECONiX Araştırma’nın raporunda, kalp yetersizliği meselesinin yarattığı 7,1 milyar TL’lik maliyetin 6,8 milyar TL’lik kısmının kamu tarafından karşılandığı belirtildi. Raporda şu tespitlere yer verildi:

“Türkiye`de tedavi gören 1,6 milyon kalp yetersizliği hastası bulunuyor. Hastaların yüzde 60’ına karşılık gelen 977 bin 286’sı ileri seviye ve yenilikçi tedavilere gereksinim duyuyor. Düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği teşhisi konulan bu hastalar, maliyetlerden en büyük hissesi alıyor. Bu hastaların tedavi edilememesi ölümcül sonuçlara neden oluyor.”

HASTALARIN YARISINDAN FAZLASI DİYABET VE BÖBREK YETMEZLİĞİ YAŞIYOR

Kalp yetersizliği hastalığının yatarak ya da ayakta tedavilerde Türkiye’ye önemli bir ekonomik yük yarattığını belirten ECONiX Araştırma proje grubundan Uzm. Mustafa Kurnaz, rapora ait şu değerlendirmede bulundu:

”Kalp yetersizliği sorunu yaşayanların toplam nüfus içindeki oranı yaklaşık yüzde 2. Bu oran 65 yaş üstü kesimde yüzde 5-9 ortasında değişiyor. Kalp yetersizliği sorunu yaşayan hastaların yarısından fazlasında obezite, kronik böbrek, diyabet, hipertansiyon ve atriyal fibrilasyon üzere rahatsızlıklar görülüyor. Bu durum da maliyetleri yüzde 60 artırıyor. Raporda incelediğimiz 4 bini aşkın evraka nazaran, ayakta tedavi gören bir hastanın yıllık maliyeti 6 bin 335 TL’yi, yatarak tedavi görenlerinki ise 3 bin 793 TL’yi buluyor.”

Araştırma proje grubundan Uzm. Selin Ökçün değerlendirmesinde ”Diyabet ve böbrek yetersizliği yaşayan hastaların ayakta tedavi maliyeti 9 bin 494 TL olarak hesaplandı. Yatarak tedavilerde bu fiyat, 10 bin 394 TL’ye çıktı. Beklenen bu maliyet farkları hastalık idaresinde değer arz etmektedir.“ olarak belirtti.

ECONiX Araştırma Yönetici Ortağı Dr. Güvenç Koçkaya raporla ilgili değerlendirmesinde ”TUİK bilgilerine nazaran gerçekleşen ölümlerin birinci sırasında yüzde 36 ile deveran sistemi hastalıkları gelmekte. T.C. Sıhhat Bakanlığı datalarına nazaran Türkiye toplumunda kalp krizi yahut kalp rahatsızlığına bağlı göğüs ağrısı yahut inme geçirme oranı yüzde 5 civarında. Toplumda değerli bir tesir yaratan düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği hastalarında gözlenen tedavi maliyeti artışı değerli bir bulgu. Bu nedenle gerek doktorların gerek kamuda sıhhat bütçesi yöneten karar verenlerin düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği hastalarında diyabet ve böbrek yetmezliğine yönelik daha kollayıcı tedavileri tercih etmelerinde yarar olabilir.“ dedi.

Proje araştırıcılarından ve Aritmi Sıhhat Kümesi doktorlarından Doç. Dr. Kerem Can Yılmaz; klinik manada düşük ejeksiyon fraksiyonlu hastaların sıhhat sonuçlarında diyabet ve böbrek yetersizliği üzere eşlik eden hastalıkların kıymetli olduğunu ve tedavi planlamasında kıymetlendirilmesi gerektiğini belirtti.

İŞGÜCÜ KAYBI MALİYETLERİ DE YÜKSELİYOR

Kalp yetersizliği rahatsızlığının yarattığı işgücü kaybının da belirlendiği raporda düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği hastalarında ortalama hasta başı işgücü kaybı 896 TL olarak bulunurken hastada ek olarak diyabet ve böbrek yetmezliği bulunması durumunda bu maliyet 1.276 TL’ye çıkmaktadır. Kalp yetersizliği hastalarının %60’ını oluşturan düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği teşhisi konulan hastalar açısından bakıldığında, bu maliyetin hasta başına ayakta tedavilerde 483 TL, yatarak tedavilerde ise 2 bin 604 TL olduğu bulgusuna ulaşıldı.

Related Posts

Zerzevat fiyat artışı rekor seviyede: Bir yılda yüzde 119,91 arttı

Antalya Ticaret Borsası eylül ayı Antalya Halleri Domates, Zerzevat ve Meyve Endeksi’ni açıkladı. Zerzevat fiyat endeksindeki yıllık değişim …

Türkiye’yi ekimde ağır bir iktisat gündemi bekliyor

Piyasalar yeni haftaya gözünü enflasyon sayılarıyla açacak, bu dataları sonraki gün dış ticaret sayıları takip edecek. TBMM gelecek hafta torba …

Doğalgaz ve elektrikte tarife değişmedi

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) internet sitesinde ekim ayına ilişkin tarife tablosu yayımlandı. Buna göre, BOTAŞ’ın konut …

“Büyük Finansal Çöküş” Ekonomist: Bitcoin ve Bunlardan Alın!

Zengin Baba Yoksul Baba kitabının Robert Kiyosaki, Bitcoin ve değerli metaller üzerinde etkileri olacağını düşündüğü büyük bir finansal çöküş …

Santiment: SHIB ve 4 Altcoin Sosyal Medya Patlaması Yaşıyor!

Geçen haftanın yüklü satışlarının ardından topluluk şimdi XRP, SHIB ve birkaç diğer altcoin ile ilgileniyor. SHIB, XRP ve ADA yüksek ilgiyle …

‘Sosyal konut’ başvurusunda kimlik numarası sınırlaması kalkıyor

Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) inşa edilecek “İlk Evim, İlk İş Yerim” sosyal konut projesine başvurular, 14 Eylül’de gece saatlerinde e …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.