Diyarbakır’da ay ışığında çalışan çalışanlarının günlüğü 500 TL

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinden yola çıkan saman çalışanları, Diyarbakır’da saman yükleme işi yaparak ailelerinin geçimine katkı sağlıyor.

Yaz aylarındaki sıcak havadan etkilenmemek isteyen çalışanlar, gece zifiri karanlıkta ay ışığında çalıyor.

Gece çalışmak daha kolay

500 lira kazanıyorlar

Zor şartlarda günlük ortalama 500 lira kazanan çalışanlar, saman işçiliğinde ağır saman yükü kaldırmanın yanı sıra samanlardan çıkan tozlarla da başka bir formda uğraş ettiğini belirtti.

Ekipte 6 kişi bulunmak zorunda

Ekip işi olan saman işçiliğinde çalışanlar, takımda en az 6 personel bulundurulması kuralı gerektiğini aksi takdirde samanları kamyona yüklememenin imkansız hale geldiğini tabir etti.

Torbalara doldurulan samanların kamyona yüklenmesi evresinde, 3 kişi kamyon üzerinde getirilen torbaları düzeltirken 2 kişi kapı üzerinde getirilen torbaları üste, kamyonun en üst bölgesine atmakla ile vazifeli iken son bir personel ise yerdeki saman torbalarını kapı üzerine taşıyarak kapı üzerinde çalışan personellerin işini kolaylaştırdığı belirtildi.

“Samanlardan çıkan tozlar adeta kör ediyor”

Saman çalışanı Emrah Dağ’ın yaptığı açıklamada, “Saman personelliği için şanlıurfa’dan Diyarbakır’a geliyoruz. Gündüz sıcak olduğu için daha çok gece saatlerinde çalışıyoruz.

Geçimimizi samancılık işi ile kazanıyoruz. 300, 400, 500 TL’ye kadar kazanabiliyoruz. Daha ağır olması için torbaları yere vuruyoruz. Samanlardan çıkan tozlar adeta kör ediyor.

Hem de torbaların ağır olmasından ötürü bel ağrısı yaşıyoruz. Sonuçta kilo başı para ile para kazanıyoruz. Torbalar ne kadar ağır olursa bizim için o kadar güzel.” dedi.


“Nefesimiz daralıyor”

Saman emekçisi Erkan Akarsu ise, “Yaz aylarının bunaltıcı sıcak havalarından ötürü daha çok gece saatlerinde çalışıyoruz. Sıcak havada bu iş çok sıkıntı oluyor ve çok terliyoruz.

Nefesimiz daralıyor. Saman torbaları çoklukla 30-40 kilo aralığında geliyor. Aile geçimimizi samancılıkla sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.


“Türkiye’nin her yerine saman taşıyoruz”

İHA’nın haberine nazaran: kamyon sürücüsü Aydın Dağ da, “Samancılık işi çok güç bir meslektir çoklukla yaz aylarında olur. Güç bir iş olması sebebiyle bu işi gece yapıyoruz. Gündüz emekçilerimiz çok zorlanıyor.

Gece serin olduğu için o yüzden daha çok gece çalışıyoruz. Saman işçiliğinde daha çok toz olduğu için gece çalışılması kolaylık sağlamış oluyor. Emekçilerimiz günde ortalama 400 – 500 TL kazanabiliyor.

Türkiye’nin her yerine saman taşıyoruz. Mersin, Adana, Kahramanmaraş, Kars, Sarıkamış, Ardahan, Erzurum, Iğdır, Elazığ, Bitlis, Van, Muş, Bingöl, Tunceli, Şanlıurfa, Malatya, Adıyaman, Osmaniye üzere vilayetlere saman taşıyoruz.” şeklinde konuştu.

,


Related Posts

İtalyan müellif Sibilla Aleramo’nun Bir Bayan romanı

Sibilla Aleramo’nun Bir Bayan romanı okuruyla birinci kere 1906’da buluştu. Gerek İtalya’da gerekse yayınlandığı öteki ülkelerde çabucak büyük …

Demet Akalın 32 sene evvelki fotoğrafını paylaştı

Gündemi yakından takip eden şarkıcı Demet Akalın, bu sefer yeni paylaşımıyla isminden kelam ettirdi. Instagram hesabından 1990 yılında çekilen …

Mehmet Ali Erbil Cem Yılmaz’ı hedef aldı! Erşan Kuneri dizisini yerden yere vurdu

Son dönemlerde yaptığı açıklamalarla gündeme gelen ünlü komedyen Mehmet Ali Erbil, Cem Yılmaz’ın çok konuşulan dizisi Erşan Kuneri’yi yerden …

Contemporary Istanbul’un 17. Edisyonu, kapılarını sanatseverlere açtı

Dünyanın dört bir yanından sanatkarları bir ortaya getiren Contemporary Istanbul’un (CI) 17. Edisyonu, ön izlemeyle sanatseverlerle buluştu …

Geleneksel müzeciliğe alternatif mi doğuyor?

Bozkırdaki vahada yeni sanat ODUNPAZARI MODERN MÜZE, ESKİŞEHİR Yeni müze anlayışının son halkalarından biri. Bozkırın ortasındaki vaha Eskişehir …

Selda Alkor: Fatma ile örtündük, kandil simidi dağıtıp müzik söyledik

SALİHA SULTAN/ADANA Adana Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Milletlerarası Adana Altın Koza Sinema Şenliği devam ediyor. 18 Eylül’de ödül …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.