CHP’den üzüm fiyatı için davet: 2 doların altı vefat fermanıdır

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Ağustos tarihinde gerçekleştireceği Manisa ziyaretinde açıklayacağı üzüm fiyatı öncesi CHP iktidara davette bulundu. Üzüm üreticileriyle bir ortaya gelen CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, fiyat açıklaması öncesi davette bulunarak, “Üzümün maliyetinin ortalaması 25 lira. 2 doların altında açıklanacak fiyat üzümcünün vefat fermanıdır” diye konuştu.

Türkiye’de üzüm üretiminin yüzde 85’nin yapıldığı Manisa’da üreticinin gözü ve kulağı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Ağustos tarihindeki Manisa ziyaretinde açıklayacağı üzüm fiyatına çevrildi.

Artan girdi maliyetleri ve bu yıl yaşanan dolu ve sağanak yağışlarıyla büyük eza yaşayan üzüm üreticisi, açıklanacak fiyatın maliyetlerin altında olmamasını beklerken, CHP’liler fiyat konusunda hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hem de Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye davette bulundu.

MİTİNG HAVASINDA ÜRETİCİLERLE BİR ORTAYA GELDİ

CHP Şehzadeler İlçe Başkanlığının öncülüğünde partili milletvekilleri, belediye liderleri ve ilçe liderleri Şehzadeler ilçesinde üzüm üreticileri ile bir ortaya gelerek fiyat beklentileri hakkında görüş aldı. Üreticiler ile birlikte gerçekleştirilen toplantıya CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, CHP Manisa Vilayet Lideri Semih Balaban, CHP’li dört belediye lideri, ilçe liderleri ve partililer katıldı. Üreticilerin ağır ilgili toplantı miting havasında fiyat açıklamasına döndü.

“ALIN TERİNİN SİYASETİ OLMAZ”

Üzüm üreticileriyle bir ortaya gelen CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel yaptığı açıklamada, üzümle ilgili açıklanacak fiyatın üreticinin yüzünü güldürecek bir fiyat olması gerektiğini lisana getirdi.

Çiftçinin alın terinin karşılığının verilmesi gerektiğini söz eden CHP’li Özel, konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Alın terinde siyaset olmaz. Evvel karnımızı doyuracağız, borcumuzu ödeyeceğiz, evlatlarımızı geçindireceğiz sonra siyaset tartışacağız. Lakin borcunu ödeyemeden, haciz gelecek dehşetiyle düşünen beşere siyaset yapmanın bir mantığı yok. O yüzden CHP olarak hangi görüşten olursa olsun herkesin alnının terinin karşılığını alması için çaba veriyoruz.”

“ÜZÜMÜN MALİYETİ 25 LİRA”

CHP’li Özel konuşmasında, geçtiğimiz yıl 9 numara üzüme 13 lira fiyat açıklandığını ve çiftçinin mağdur olduğunu hatırlatarak, kelamlarına şöyle devam etti:

“Üzümde numara oyunu yaptılar, 10 numara üzüme 9 dediler. Geçen sene üzüm üreticisi ziyan etti. Üstüne maharetsiz enflasyon idaresi tüm girdileri yüzde 350, 400 artırdı. Üzümün maliyetinin ortalaması 25 lira. İtirazı olan varsa çıksın karşımıza istedikleri televizyonda tartışalım. İtiraz eden Allah’tan korksun. 1 kilo kuru üzümün maliyeti 25 lirayken bu üzüme bir para vereceksiniz bu beşerler geçinecek. Bu beşerler borcunu ödeyecek, bu beşerler çıkıp çarşıya gidebilecekler. O fiyat için bugün diyorlar ki 23 lira verilecek, 25 lira verilecek, 27 verilecek.  Bahsedilen fiyatlar üzüm üreticisinin idam fermanıdır. Sakın bunu yapmayın.”

“2 DOLAR İSTİYORUZ”

CHP’li Özel açıklamasında son olarak önümüzdeki haftalarda açıklanacak olan üzüm fiyatının 2 doların altında olmaması ihtarında bulunarak konuşmasını şu cümlelerle sonlandırdı:

*Buradan Tarım bakanına da, Cumhurbaşkanına da sesimizi duyabilecek herkese sesleniyoruz. Aklınızı başınıza alın. Üzüm üreticisine verilen para tüm kente can suyu oluyor. Manisa iktisadı ağır bakımdadır.

*Söyledikleri fiyat bu hastayı öldürür. Genel Liderimizi ben biliyorum bu türlü olacak demedi, dedi ki ‘Manisa üzüme ne istiyor’ dedi. Biz üzüme yıllardır hak ettiğimiz 2 doları istiyoruz. 2 dolar karşılığı 35 lirayı istiyoruz. Bu bizim anamızın ak sütü üzere helal hakkımızdır. 35 lira çok mu?

*Bu yıl dünya piyasasına taraf veren üzüm ihracatçıları maliyeti bu açıkladığımız fiyatlar üzerinden kurarsa üzümümüz dünya piyasalarında çarçur olmaz. 5’li çeteye, müteahhitlere para var lakin üzümcüye, çiftçiye gelince dünya piyasası. Ne olursa olsun Genel Liderimizin kelamıdır, geldiğimiz gün çiftçinin ister tarım krediden, ister devlet bankalarından hepinizi tapu karşılığı basitçe para veren bankalardan çekmiş olduğunuz kredilerin faizlerini bir sefere mahsus büsbütün sileceğiz.

*Hepinize rahat bir nefes aldıracağız. Bundan sonra kavgamız ekmek arbedesidir. Dün sizi unutup da seçim vakti hatırlayanlara hakkınızı istediğinizi, çiftçiyi ezenlere yüz vermeyeceğini göstermenizi bekleriz. Buradan lafın gitmesi gereken kimse ona Cumhurbaşkanına kadar sesleniyoruz. Bu insanları kimsesiz savunmasız görme. Bu üzüm üreticisini ezmeye kalkma. Sana kimseyi ezdirmeyiz.

Related Posts

‘Dünya Kupası Kalkanı Harekatı’ tezkeresi TBMM’ye sunuldu

TBMM Başkanlığı’na sunulan tezkerede, 21 Kasım-18 Aralık 2022 tarihleri arasında düzenlenecek olan 22’nci FIFA Dünya Kupası’nın, 2 Aralık 2010’da …

Ezgjan Alioski’den derbi yorumu!

Fenerbahçe’nin Kuzey Makedonyalı futbolcusu Ezgjan Alioski, sarı-lacivertli kulübe şampiyon olmaya geldiğini söyledi. 30 yaşındaki sol kanat …

18 gün önce evlenmişti! Genç Pınar’ın feci ölümü kahretti

Olay, dün öğle saatlerinde Tavas ilçesine bağlı Horasanlı Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, mahallede doğup büyüyen 25 …

Tarım Kredi, takipte borcu olan ortaklarının yapılandırma süresini uzattı

Tarım Krediden yapılan yazılı açıklamada, söz konusu yapılandırmada 31 Aralık 2020 ve daha eski vadeli kredi borçlarının tek seferde ödenmesi …

Mersin’deki belediye operasyonunda yeni gelişme

Edinilen bilgiye göre, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığınca PKK/KCK terör örgütüne yönelik yürütülen soruşturma çerçevesinde örgütün propagandasını …

Son Dakika: Mersin’de şehit polis memuru Sedat Gezer için cenaze merasimi düzenlendi

İki çocuk babası Gezer’in (48) cenazesi, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ndeki süreçlerin akabinde merasimin yapılacağı Vilayet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.