Bu Altcoin Yüzde 90 Çöktü! Justin Sun Milyonları Döktü!

Büyük Bitcoin ve altcoin borsası olan Huobi’nin yerel tokenı olan HT, Perşembe akşam saatlerinde yüzde 93 oranında değer kaybetti. Bu düşüşün ardından, TRON ağının mucidi ve Huobi’nin arkasındaki ünlü isim olan Justin Sun açıklama yaptı. Böyle bir durumun tekrar yaşanmaması için çeşitli önlemler alındı. İşte detaylar…

Altcoin HT aniden çöktü

Kripto para dünyasında, ani fiyat dalgalanmaları nadir bir durum değil. Ancak  akşam saatlerinde Huobi Token’ın (HT) aniden çökmesi birçok kişinin kafasını karıştırdı. Huobi Global borsasının yerel kripto para birimi olan ve Ethereum Blockchain’ine dayanan token, sadece 25 dakika içinde şaşırtıcı bir şekilde yüzde 90 oranında düştü. Verilere göre HT, Perşembe gününü Cuma gününe bağlayan gece 00:00 civarında 4.81 dolarlık günlük yüksek seviyesinden 0.31 dolara düştü. Diğer borsalarda da benzer bir düşüş görüldü.

Bu, 200.000.000 dolardan fazla piyasa değerinin bir saat içinde kaybolmasına neden oldu. Ancak, token dakikalar içinde hızla yüzde 1000’in üzerinde toparlandı.  Ani fiyat düşüşünün nedeni hala belirsiz, ancak bazı teoriler öne sürüldü. Bir Kaiko araştırmacısı tarafından atılan bir tweet, çöküşe giden beş dakika içinde HT-USDT çiftindeki olağan 600.000 dolarlık alımlardan önemli ölçüde daha yüksek olan 2 milyon dolarlık satışların rapor edildiğini iddia etti. Bazıları ayrıca düşüşün, mevcut piyasanın bir gerileme içinde olmasıyla birlikte, daha geniş olumsuz piyasa duyarlılığından kaynaklandığını iddia etti. Yazım sırasında coin, yüzde 20’lik bir düşüş ile 3.9 dolardan el değiştiriyor.

Justin Sun açıklama yaptı: 100 milyon dolarlık likidite fonu oluşturuldu

Tron Blockchain’inin kurucusu ve tokenin önemli bir sahibi olan Justin Sun, ani çöküşün bazı kullanıcıların normal bir piyasa davranışı ve dalgalanması olan bir dizi kaldıraçlı tasfiyeyi tetiklemesinden kaynaklandığı yorumunu yaptı. Kripto para piyasasının volatilitesine rağmen HT, toparlanmanın ardından yaklaşık 630 milyon dolarlık piyasa değeriyle en büyük kripto para birimlerinden biri olmaya devam ediyor.

Huobi’nin, ABD saatiyle Perşembe günü geç saatlerde yaşananlara yanıt olarak, HT tokenındaki ani düşüşlere karşı koruma sağlamak için şimdi 100 milyon dolarlık bir likidite fonu var. Sun, yakın zamanda Huobi’ye 100 milyon dolarlık USDC transferini onayladı. Sun, “Ana kripto para birimlerinin ve HT token’ın likidite derinliğini geliştirmeye, kaldıraç risk uyarılarını ve likidite yeteneklerini güçlendirmeye devam edeceğiz” diye tweet attı. Sun daha önce HT’de önemli bir yatırımcı olduğunu açıklamıştı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Ekim ayında Sun, Huobi ekosisteminde önemli bir kişi haline gelmişti. O ay, HT yaklaşık yüzde 75 yükselmişti.

Token, borsada ticaret komisyonlarını azaltmak, VIP statüsü planları satın almak, takas kararlarında oy kullanmak ve kripto ödülleri almak için kullanılır. Hal böyle olunca da kripto traderları ve yatırımcılar tarafından yakından izleniyor. Bu ani çöküş, birkaç dakika içinde ani fiyat dalgalanmalarının oluşabileceği kripto para birimlerine yatırım yapmanın içerdiği riskleri hatırlatıyor. Ayrıca, herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce dikkatli olunması ve araştırılması gerektiğinin altını çiziyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir