Başkent’te tansiyon yükseliyor! Meral Akşener’den Kılıçdaroğlu’nun yeni teklifine ret

  • HABER 7

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü olaylı toplantının akabinde ayrılıkla gündeme gelen altılı masa, önceki gün tekrar bir araya gelerek ortak aday noktasında mutabakata vardı.

Bir kez beş parti, on üç kez altı parti olarak toplanan altılı masada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Cumhurbaşkanı Adayı‘ olarak belirlendi.

Ancak Kılıçdaroğlu’nun Meral Akşener’e ve diğer parti temsilcilerine “Diğer partilerin genel başkanları cumhurbaşkanı yardımcısı olacaktır” şeklindeki sözlerle sunduğu ‘Cumhurbaşkanı Yardımcısı’ teklifi köprülerin atılmasına yol açtı. Akşener’in CHP sıralarından gelen bu teklifi reddettiği ileri sürüldü.

3. MADDEYE VETO

Saadet Partisi Genel Merkezi’nde Ahmet Davutoğlu’nun (Gelecek Partisi) kaleme aldığı belirtilen ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Sürecinin Yol Haritası‘ başlıklı metnin 3’üncü maddesini Meral Akşener’in veto ettiği iddia edildi.

Diğer beş parti, genel başkanların Cumhurbaşkanı Yardımcısı olması noktasında uzlaşma sağlarken, Akşener’in partisinin başında kalmak için mimarı Kılıçdaroğlu olduğu düşünülen bu teklifi kabul etmeyeceği kaydedildi.

CANLI YAYINDA AÇIKLAYACAK İDDİASI

Muhalif gazeteci Özlem Gürses, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda: “Bu akşam Sayın Meral Akşener, Fatih Altaylı’nın ‘Teke Tek’ programında Cumhurbaşkanı Yardımcısı olmak istemediğini, vekil olup partisinin başında kalarak İyi Parti’yi büyütmek için çalışacağını söyleyecekmiş” iddiasında bulundu.

BABACAN’LA TARTIŞTI

Halk TV Yazarı İsmail Saymaz, Saadet Partisi’nde bir araya gelen liderlerden Ali Babacan ile Meral Akşener arasında tartışma çıktığını gündeme getirdi.

Saymaz, toplantının devam ettiği sırada Babacan’ın ‘İmamoğlu ve Yavaş’ formulünü veto ettiğini, Akşener’in de ‘Yeter’ diyerek ‘Ben bu şartla masaya geldim’ dediğini yazdı.

İddiaya göre ikili arasındaki tansiyon yükselince İyi Partili liderin kurmayları binanın arka bölümünde bulunan aracı dahi hazırladı. Akşener de aday açıklanır açıklanmaz rahatsızlığını gerekçe göstererek liderlerin yemeğine katılmayıp merkezden ayrıldı.

4 Mart Cuma günü İyi Parti Genel İdare Kurulu toplantısının akabinde altılı masayı ‘Noterlikle’, ‘Dayatmayla’ ve ‘Kumarla’ itham eden politikacının 72 saatlik zaman zarfında tartışmalı 12’nci maddeyle masaya geri dönmesi önceki günün en çok konuşulan gündem başlıkları arasındaydı. 

Kılıçdaroğlu’nun 11 maddeli ‘geçiş süreci yol haritası’ diye açıkladığı mutabakat metninin Akşener için hazırlanan 12’nci maddesinde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ve ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın ‘uygun zamanda’ Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak sürece dahil edilebileceği belirtildi. 

12’nci maddede başkanların adı zikredilmeksizin şu ifadelere yer verildi:

“İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları Sayın Cumhurbaşkanının uygun gördüğü zamanda ve tanımlanmış görevlerle Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanacaklardır.”

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir