ABD’li vekil, Tayvan ziyareti nedeniyle Çin’in yaptırımına maruz kalmasını onur nişanesi addetti

Cumhuriyetçi Milletvekili McCaul, konuya ilişkin yazılı açıklamasında, “ÇKP tarafından yaptırıma maruz kalmak bir onur nişanesidir.” ifadesini kullandı.

Tayvan dahil ABD’yi özgür ve demokratik ulusları desteklemekten hiçbir şeyin vazgeçiremeyeceğini kaydeden McCaul, “İşe bakın ki bu temelsiz eylem, uluslararası ortaklarımızın daha fazla dikkatini çekerek ve ÇKP’nin bariz saldırganlığını ortaya çıkararak ABD’nin çıkarlarına hizmet ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’Lİ VEKİLE YAPTIRIM UYGULANDIĞI AÇIKLANMIŞTI

Çin Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, “Çin’in içişlerine müdahale eden ve çıkarlarına zarar veren söz ve eylemlerde bulunduğunu” belirttiği McCaul’un Tayvan’ı ziyaret etmesinin “tek Çin” prensibini ihlal ettiğini ve bunun “Tayvan ayrılıkçı güçlerine” yanlış sinyal gönderdiğini belirtmişti.

Çinli yetkililer, bu nedenle McCaul’un, Çin’deki mal varlıklarının dondurulacağını ve ülkeye girişine izin verilmeyeceğini açıklayarak, ABD’li vekile yaptırım uyguladıklarını açıklamıştı.

Çin, Tayvan lideri Tsai Ing-wen’in ABD’deki temasları kapsamında, Tsai’nin ziyaret ettiği Hudson Enstitüsü, Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy ile bir araya geldiği Ronald Reagan Başkanlık Kütüphanesi ve yetkililerine de yaptırım uyguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir